- stránka věnovaná koním a parkurovému skákání
Hledat
Navigace: tomas.hrbacek5 > Kolik vás bude stát pořízení koně?

Kolik vás bude stát pořízení koně?

Zbláznilo se Vaše dítě do koní? Říkáte si: "To ho přejde, vždyť mělo už milion zájmů a všechno ho nakonec přestalo bavit." Roky plynou a ono se pořád vrací nadšené ze stáje, kde tráví celé dny a doma už se skoro ani nepotkáváte. Taktní naznačení, že "smrdí" a mělo by se jít převléci, se setkává s velkou nelibostí a vy začínáte přemýšlet, že mít koně by nebylo tak špatné.

Na kolik vás přijde pořízení a provoz koně?

V prvé řadě si musíme uvědomit, na co chceme koníka využívat. Zdali chceme jezdit do lesa na vyjížďky nebo máme sportovní či výstavní ambice. Rekreační kůň se dá koupit přibližně od třiceti tisíc a ne zřídka se jedná o bývalého sportovce, který po zranění nemůže dále sportovat, ale na vyjížďky je jeho stav dostačující. Jako rekreační koně jsou nabízeni k prodeji i koně, kteří se nenarodili s velkým závodním talentem, ale jako hobby koně jsou k nezaplacení. Cena sportovních koní se odvíjí od dosažené výkonnosti, případně původu a jejich cena začíná kolem 60 tisíc. Nejlepší sportovci se prodávají i za několik milionů korun, kůň světové třídy i za několik desítek milionů. Důležité je si uvědomit, že pořízení koně většinou nejsou ty největší náklady. Největší náklady jsou vynakládány na provoz koně.

Pokud nevlastníme stáj, musíme koníka nechat ustájit v některé ze soukromých stájí. Ve většině krajů je nabídka stájí velká, ale najít stáj se spolehlivými lidmi už tak snadné není. Cena ustájení se odvíjí od formy ustájení a služeb, které vyžadujeme. Cena ustajeni s přístřeškem, ale bez přístupu do stáje se pohybuje řádově od 1500,- do 3500,- Kč měsíčně. Dále se jedná o boxové ustájení, kde je velká škála služeb, kterých můžeme využívat. Některé stáje nabízí v ceně ustájení podávání vitamínů, vodění do výběhu či kolotoče, používání jízdárny, haly, skokového materiálu a sociálního zázemí, jiné ne. Cena takového ustájení se pohybuje od 3500,- do 12000,- Kč dle vybavení areálu a nabízených služeb. V nejlevnějších stájích je v ceně většinou místování boxu, krmení, napájení a případné vodění koně do a z výběhu. Ohlášení případné změny zdravotního stavu považuji za samozřejmost a vy byste měli taky!

Dle využití koně, případně zdravotního stavu koně necháváme buď bosé, nebo je necháme nakovat. V případě, že koník má zdravotní problémy, je ve spoustě případů doporučované ortopedické kování. Tento náklad se nám objeví v rozpočtu jednou za 6 až 8 týdnů. Jsou i koně, kteří relativně často ztrácí své podkovy, a to náklady na kováře zvyšuje. Cena strouhání se pohybuje od 400,- do 800,- Kč plus doprava, kde se cena za jeden kilometr pohybuje od 6,- korun výše. Pokud se nejedná o ortopedické kování, podkování všech čtyř končetin se pohybuje kolem 1200,- Kč. Pokud chceme nakovat koně pouze na přední končetiny, cena se pohybuje kolem 800,- Kč. Ortopedické kování je dražší, protože se používají speciální materiály a samotná práce je složitější. Běžná cena za ortopedické kování je 2000,- - 2500,- Kč.

I když je koník zdravý, měl by být pravidelně očkován, kdy záleží na majiteli, zdali koni nechá aplikovat i další očkovací látky, které nejsou ze zákona povinné. Cena jednotlivých vakcín je rozdílná, je dobré se zeptat přímo vašeho veterináře, kolik si účtuje on. Dále by majitel koně neměl zapomínat minimálně 2x ročně na odčervení, kdy se většinou jednou aplikuje levnější přípravek a podruhé dražší. Nejlevnější odčervovací pasty lze koupit od 250,- Kč a nejdražší kolem 700,- Kč. Upozorňuji, že interval odčervení 2x ročně je minimální! Některé stáje odčervují 4x ročně či dokonce každé 2 měsíce. Pokud je koník zdravý, očkování a odčervení jsou veškeré náklady na veterináře, ale pokud si pořizuji koně, musím počítat s neočekávanými zdravotními komplikacemi, které je potřeba okamžitě řešit. Je dobré mít jistou finanční rezervu v případě zdravotních problémů.

Neopomenutelnou součástí koně je trénink. V případě rekreačního koně jsou náklady minimální, pokud vůbec nějaké. Záleží na majiteli, zda se chce s koníkem jezdecky vzdělávat či nikoli, ale v případě sportovního koně je důležitý minimálně 1x týdně trénink, kde dle trenéra se cena pohybuje od 200,- až do 800,- Kč za lekci s českými trenéry, zahraniční si účtují někdy i více. Není to však pravidlem. Neopomenutelnými náklady jsou výdaje na úhradu zápisného a startovného na jednotlivých závodech plus doprava tam a zpět.

 
© speedhorse.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma