- stránka věnovaná koním a parkurovému skákání
Hledat
Navigace: tomas.hrbacek5 > Víte že..?

Víte že..?

Kůň nemá žlučník.

_________________________

- Kůň nemá klíční kosti, jeho trup je zavěšen na předních končetinách jen pomocí svalů a šlach

_________________________

- Kůň nemůže zvracet, tvar žaludku a jícnu mu to neumožňuje.

A s tím souvisí i další zvláštnost a to je to, že hříbata pojídají koblížky:)

Protože kůň má ve slepém střevě různé kvasinky, prvoky, měňavky a jiné prvoky, takzvanou mikrofloru, a ta vlastně narušuje rostlinné buňky a kůň může z trávy a sena využít živiny a tím, jak se tam ta mikroflora stále množí a roste, tak kůň tráví i ji. ( kůň příjímá potravu z které naroste a žije mikroflora a tu mikrofloru pak stráví kůň :) To tak mají všichni býložravci ( krávy a ovce mají k tomu bachor ) bez mikroflory, nebo když se naruší život mikroflory, kůň může uhynout. K narušení může dojít antibiotiky, stresem, unavou, nemocí… Krávy a ovce předají mikrofloru mláďatům olizováním, protože tím, že vrací z bachoru potravu do huby a  jak přežvykují, tak mají mikroflory plnou hubu, ale koňovi nic ze žaludku zpět nemůže a proto jediný způsob, jak hříbata mohou mikrofloru získat, je pojídáním koblížků :)

_________________________

- Koně mají v těle vlastně zabudovaná vnitřní kamínka :) Při kvasných procesech v tlustém střevě vzniká jako vedlejší produkt teplo. Je známo, že koně se v zimě mají „zahřívat senem“.

Pokud bude mít kůň v zimě neustále k dispozici seno, bude docházet po celý den k jeho intenzivnímu zpracovávání v tlustém střevě, bude se tvořit hodně tepla a to koně zahřeje. Z tohoto hlediska by se  neměly koním podávat pro zahřátí horké nápoje nebo krmení, protože to může způsobit vážné zdravotní žaludeční a střevní problémy

_________________________

- Proč kůň frká?  Proč a jak kůň frká je popsané v každé knize o koních. Ale je ještě jedna teorie, která říká, že mimo to kůň frkáním vlastně vidí… koně mají tak dobrý sluch, že dokáží rozeznat i rozdíly v odraženém zvuku a tak si udělat „zvukový obraz“ . Tím jak frká, tak se to frkání odráží od překážek a kůň si podle toho dokáže udělat představu a v mozku si složí obraz toho, co je před ním. Frkáním vlastně „ oskenuje „ člověka, druhého koně, krajinu...  Usuzuje se, že kůň dokáže takto frkáním „vidět“ i pod vodu a odhadnout hloubku a tvar dna. Dokáže i odhadnout co je za křovím a v lese vidí/slyší:o)) stromy.

_________________________

- Kůň přijímané krmivo velmi důkladně rozmělňuje. Na jedno sousto vykoná kůň 30 – 60 žvýkacích pohybů trvajících 25 - 50 vteřin. Počet žvýkacích pohybů je určován chutí zvířete a složením přijímaného krmiva. Např.1 kg ovsa kůň zpracuje v průměru za 10 – 20 minut, 1 kg sena za půl až tři čtvrtě hodiny. Při celodenní pastvě vykoná kůň přibližně 60 tisíc žvýkacích pohybů.

_________________________

Následující dvě zajímavosti nám poslal Zdeněk Ryška

- Proč má kůň dlouhou hlavu? Aby měl oči dostatečně vysoko při pasení a viděl tak nad vrcholky trav případné nebezpečí.

_________________________

- Proč má kůň tak velkou mezeru mezi zuby? Protože když má při pasení skloněnou hlavu, tak aby mu tráva nevypadávala z huby, tak má vcucnuté tváře do té mezery a tím uzavřenou hubu. Stoličkami může žvýkat a nic mu nevypadne a současně může řezáky ukusovat novou trávu.

 
© speedhorse.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma