- stránka věnovaná koním a parkurovému skákání
Hledat
Navigace: tomas.hrbacek5 > Poškození šlach

Poškození šlach

Poškození šlach

 

 Problémy se šlachami znamenají dlouhou, často několikaměsíční, klidovou fázi a i po této době hrozí velké nebezpečí, že se  bude časem opakovat. Poškození šlach může mít mnoho příčin a ne na všechny existuje účinná prevence. Přesto mohou jezdci udělat velmi mnoho proto, aby snížili pravděpodobnost takového poškození.

 

Trvalé přetěžování, zranění a nesprávné zatížení jsou snad největšími nepřáteli zdravých šlach. Oba faktory se mohou vyskytnout v každém jezdeckém odvětví - v drezuře, parkuru, westernovém nebo rekreačním odvětví. Nebezpečí zranění je při parkuru, všestrannosti a dostizích samozřejmě větší než v drezurním obdélníku, ale i zde číhají rizika. Ne každý drezurní jezdec dokáže svého koně správně zatěžovat, když kůň chodí celá léta po předku, protože není dostatečně shromážděný, může se poškodit i ta nejzdravější šlacha.

 

Zánět šlach

Někdy vykonávají tlak na šlachy elegantní drezurní bandáže, pokud jsou příliš těsně utažené, a tím vyvolávají zánět. Častěji však zánět vzniká z přepínání. Toto onemocnění je podporováno relativně malým zásobováním krví a situací cév v tkáni šlach, která při větším zatížení neumožňuje optimální zásobování kyslíkem. Velmi vzácně jsou záněty šlach vyvolány i parazity nebo poruchami metabolismu vápníku a fosforu. Zánětlivé změny šlachy povrchového ohybače prstu se vyskytují především u jezdeckých a závodních koní na předních nohách, protože ty kvůli hlavě koně i beztak nesou o sedminu váhy víc než zadní nohy. Jelikož při cvalu se zátěž zachycovaná přední nohou zvyšuje s druhou mocninou rychlosti, zvětšuje se nebezpečí přetažení šlachy především na nerovné a nepružné půdě. K tomu přistupují poruchy pohybu při únavě koně a neodborného působení jezdce, jako například příliš prudké zastavení. Na zadních nohou se poměrně často vyskytují záněty šlachy ohybače prstu, která je obzvlášt´ silně namáhána při odrazu, například před vysokou překážkou.

(bandáže dodávají šlachám oporu a předcházejí přetěžování)


Příčiny

At´je příčina kdekoli, onemocnění šlach bývá velmi bolestivé. Většinou pozorujeme střední až silné kulhání opěrné nohy. Oblast kolem šlachy navíc oteče a ostré kontury šlachy mizí. Mnoho koní reaguje citlivě na tlak v oblasti zanícené šlachy, která je také zřetelně teplejší. Drobné defekty, například praskliny obalu šlachy, označované i jako únava šlachy, se propojují jen mírným zvýšením teploty a mírnou bolestivostí na tlak. Tyto defekty jsou těžko zjistitelné. Chronické záněty se prý nedají téměř zjistit, ale obvykle bývají doprovázeny mírným kulháním opěrné nohy. Často se dají nahmatat i uzlovité ztluštěniny na šlachách a kůň někdy reaguje citlivě na tlak. U pracovních koní vystavených extrémním zátěžím může dojít ke zkrácení šlachy, vznikne takzvaná ,, dřevěná noha´´. Při onemocnění hluboké ohybové šlachy je většinou postižen i podpůrný vaz. To je vidět na drsném ztluštění v horní zadní části šlachy pod kloubem přední nohy nebo hlezenním kloubem.

 

Prevence

Vyhlídky na celý rok bez ježdění jsou velmi nepříjemné. Proto je třeba dělat všechno pro to, abychom se problémům se šlachami vyhnuli. Především je třeba připravovat koně na určité zátěže cíleným tréninkem. Kdo normálně jezdí jen půl hodiny denně, nesmí koně najednou vyhnat na několikahodinovou Hubertovu jízdu. I parkúrovou kariéru je třeba budovat pomalu a systematicky. Pokud plánujeme větší zátěže, měli bychom šlachu posílit cílenými fyzioterapeutickými opatřeními. Velmi užitečné jsou masáže a chladivý proud vody před zátěží i po ní. Každodenní kontrola šlach pomáhá ihned rozpoznat chorobné změny a včas reagovat.

 

Westernové disciplíny

Kamaše, kterým westernový jezdci říkají boots, mají rovněž chránit šlachy. Jednak tlumí nárazy na nohu, které mohou způsobit skoky nebo u velmi pohyblivých koní i vlastní kopyto.Některé modely i údajně opírají šlachy. Na westernové scéně jsou takové boots velmi oblíbené. V některých westernových disciplínách jsou nohy koně hodně namáhány. Tak například při razantním spinu se spojuje tlaková a otáčivá zátěž a i sliding stop a roll back šlachu příliš nešetří. Zapomenout se nesmí ani na cutting, při němž musí koňské nohy vykonávat bleskurychlé pohyby a obraty. Také při závodech jako barrel racing jsou šlachy velmi silně namáhány.Pokud mají šlachy dlouhodobě vydržet takovou zátěž, musíme udělat něco pro jejich zdraví.

 

Vždy zahřívat

At´ děláme jakoukoli disciplínu, musíme v každém případě koně před tréninkem nebo závodem vždy důkladně zahřát a opracovat. To znamená, že musíme minimálně 10 minut chodit krokem, pak necháme koně asi 5 minut koně klusat

a následně můžeme oběhnout několik koleček ve cvalu na obě ruce. Po intenzivní tréninkové fázi je namístě minimálně deset minut uvolňování krokem na volné otěži. I to prospívá zdraví šlach.

 


Léčba

 

Akutní zánět šlach vyžaduje okamžitou léčbu.Patří k ní:

- vyloučení jakékoli zátěže

- přikládání chladivých vlhkých obkladů

- ostřikování studenou vodou

- protizánětlivé léky

- lihové zábaly

 


Dlouhodobá léčba

Pokud nemoc trvá delší dobu, doporučuje se tento postup:

- vlhké teplo

- prostředky podporující prokrvení

- ostré masti dráždící kůži

Drobná poškození šlach se někdy při okamžité pracovní přestávce a vhodné léčbě brzy zcela zahojí. Chronická, těžká onemocnění šlach naproti tomu vyžadují přestávku v tréninku přibližně na 12 měsíců.

 

Chrániče pro koně
 
Bandáže, kamaše
Při tréninku mají být nohy koně dobře chráněny. Ochrana je nutná nejen při lonžování, skákání ve volnosti, kavaletové práci a skákání, ale také při volném pohybu a transportu. Je k zlosti, jestliže si odpočatý kůň při dovádění zraní nohu, protože z nedbalosti nemá přiloženou bandáž.
 
  • Obinadlová bandáž - u těchto bandáží je důležité, aby obinadlo nohu příliš nestahovalo, protože jinak narušíme cirkulaci krve a vzniknou ošklivá bílá místa. Bandáže bychom měli používat nejen v tréninku, ale také po tréninku, zvláště při namáhavější práci, jako je lonžování, kavaletová práce a skákání. Po práci bychom měli bandáže přemotat, aby byly o něco volnější než při práci. Zabandážujeme také koleno. Kůň má příjemný pocit, protože bandáže ho hřejí a přitom nezamezují cirkulaci krve. Na nohou je necháme dvě až čtyři hodiny po práci. Pravidelným bandážováním zabráníme vzniku nálevek, eventuélně odstraníme již nastupující nálevky. Ze zdravotního hlediska můžeme bandáže použít i k ochlazení, protože zůstanou dvanáct hodin mokré a chladné. Tuto dobu můžeme ještě prodloužit, když na bandáže umístíme obrácený gumový zvon a neustále ho doplňujeme ledem. Chceme-li aby bandáž působila na nohu rovnoměrným tlakem, měli bychom používat podložky pod bandáže, vyráběné z pro koně příjemných materiálů, jsou také prodyšné, odvadí pot a zamezují otlakům.
 
 
 
  • Jak správně bandážovat nohy koně?

4 kroky ke správnému bandážování

Bandážování se dá shrnout do čtyř krátkých bodů, které si ale přeci jen vysvětlíme podrobněji.

 

1. Začínáme bandážovat diagonálně tak, aby vyčníval horní růžek pásky bandáže. Poté uděláme otočku pod okrajem vatové podložky.

Bandážovat začínáme vždy nahoře pod karpálními klouby, jinak by mohly koni bandáže spadnout. Váleček uchopíme do ruky tak, abychom v jedné drželi bandáž smotanou tak, aby probíhala na vnitřní straně nohy a v druhé ruce držíme její konec. Ten omotáme trochu šikmo směrem nahoru a druhou ruku přiložíme nyní tak, že konec bandáže utvoří trojúhelník. Druhým namotaným koncem jednu nohu omotáme a vzniklý trojúhelník ohneme směrem dolů. Poté pokračujeme stále stejným směrem a udržujeme pevný tah bandáže - každou novou vrstvu překrýváme zhruba ze dvou třetin.

 

2. Vyčnívající růžek přehneme pod další závit, a dále obtáčíme končetinu směrem ke kopytu.

 

Dolní vrstva bandáže spolu s horní vrstvou mají společně vytvořit písmeno V. Tento tvar zamezuje postupné posouvání bandáže. Nesmíme ji tedy upevňovat vodorovně, ale vždy šikmo, jak bylo již zmíněno. První vrstvu upevníme směrem dolů a druhou směrem nahoru - jen taky tedy může „véčko" vzniknout.

 

3. Provedeme pečlivě bandáž okraje spěnky a pokračujeme zase směrem nahoru. Poté bandáž bezpečně zavážeme či přilepíme suchým zipem.

 

Bandážování bychom měli ukončit v místě, kde jsme jej začali. Konec bandáže pečlivě upevníme pomocí suchého zipu či zápinky. Teď by měla být bandáž dostatečně pevná na to, aby nehrozilo její uvolnění při pohybu koně.

 

4. Ujistíme se, že bandáže neomezují koně v pohybu, či mu nejsou nepříjemné.

 

Při motání bandáže dbáme na to, aby nebyla bandáž přiložena ani těsně, ani volně. Pokud bychom bandáž příliš utáhli, kůň by měl nepříjemný pocit a mohl by také utrpět zranění, způsobené nedostatečným oběhem krve v noze. Naopak, pokud je bandáž příliš volná, může při pohybu povolit a kůň o ni může zakopnout, či se do ní zamotat. Hrozí tedy nejen pád, ale i zlomenina.

 

Odstranění bandáže

Nejdříve odstraníme její upevnění a pak začneme odmotávat tak, že si podáváme bandáž z jedné ruky do druhé, až ji celou rozmotáme. Poté ji necháme pořádně vyschnout a připravíme správnou stranou navrch. Motat začneme od konce, kde jsou upevňovací pásky nebo suchý zip. Upevnění přehneme k sobě tak, aby bylo uvnitř a motáme. Dobře smotaná bandáž nám vytvoří váleček, který můžeme příště ihned použít.

 
  • Stíhací kamaše - (strouhavky) stíhacích kamaší je mnoho druhů a používají se v různých zemích podle chuti a zvyklosti: Plstěné kamaše jsou uvnitř vyplněny beránkem, vně mají koženou nebo plastovou ochranu, která je na spodním okraji přizpůsobena spěnce. Po stranách jsou umístěny tři nebo dva úchytné řemínky. Gumová výplň se nedoporučuje protože dře. Podobný typ kamaší je buď celý z kůže nebo plsti (není tak pevný) s přezkovými uzávěry. Při přikládání kamaší platí, že pokud máme tři řemínky, zapínáme vždy jako první prostřední, pak vrchní a nakonec spodní, který musí být zapnutý volně, aby spodní okraj kamaše netlačil na spěnkový kloub v případě, že se pod kamaši dostane písek a podobně. Tyto kamaše chrání vnitřní spěnkový kloub koně před zraněním se druhou nohou (při pohybech do stran, při skocích, při stíhání nohou...). Mají široké uplatnění a jsou dobrá prevence.
 
 
 
 

Šlachové chrániče - jejich funkce je podpěra vazů a šlach na zadní straně nohy koně. Chrání také spěnkový kloub z obou stran, tudíž se kůň neporaní strouháním. Tyto chrániče se především používají ve skokovém sportu, kde je ochrana nohy koně obzvlášť důležitá a podíváte-li se jakou zátěž musí šlachy a klouby převzít při doskoku koně za překážkou, měly by tyto chrániče být jakousi povinností. Vyrábějí se z lehkých a prodyšných materiálů, velice moderní je teď lehounký carbon. Jinak klasicky neopren, kůže, pravá vlna atd. Mnoho z těchto chráničů už má v sobě zabudovanou i gelovou kapsu pro větší komfort koně.

 
 
  • Skokové zvony - používání skokových zvonů je zvlášť důležité, protože každý kůň se může kdykoliv zašlápnout. Vznikají nepříjemná zranění, která se špatně hojí a často trvá týdny, než tato zranění odrostou. Zvony také chrání kopyto koně při nárazu o kladinu překážky a chrání korunku před odřeninami. Výrábí se z gumy, neoprenu či kůže.
 
© speedhorse.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma